Kvartalna dinamika poslovanja privrednih društava


Metapodaci
Periodika: Godišnja
Godina: 2017

REFERENTNI METAPODACI
01. Kontakt informacije
02. Ažuriranje metapodataka
03. Statistički pregled
04. Jedinica merenja
05. Referentni period
06. Mandat institucije
07. Poverljivost
08. Politika objavljivanja
09. Dinamika diseminacije
10. Dostupnost i razumljivost
11. Upravljanje kvalitetom
12. Relevantnost
13. Tačnost i pouzdanost
14. Pravovremenost i poštovanje rokova
15. Koherentnost i uporedivost
16. Troškovi i opterećenost
17. Revizija podataka
18. Statistička obrada
19. Napomene

01. Kontakt informacijeVrh
01.1. Naziv organizacije/institucije

Republički zavod za statistiku (RZS)

01.2. Naziv organizacione jedinice unutar institucije

Odsek za strukturne poslovne statistike

01.3. Ime i prezime kontakt osobe

Gordana Zamaklar

01.4. Funkcija kontakt osobe

Samostalni savetnik - statističar metodolog u Odseku za strukturne poslovne statistike

01.5. Adresa kontakt osobe

Milana Rakića 5, Beograd

01.6. Imejl kontakt osobe

gordana.zamaklar@stat.gov.rs

01.7. Broj telefona kontakt osobe

011/2412-922, lok. 352


02. Ažuriranje metapodatakaVrh
02.1. Poslednja provera metapodataka
2/9/2019
02.2. Poslednje postavljeni metapodaci
2/9/2019
02.3. Poslednje ažuriranje metapodataka
2/9/2019

03. Statistički pregledVrh
03.1. Opis podatka

Kvartalno strukturno istraživanje o poslovanju privrednih društava (obrazac SBS-03) pruža podatke o kvartalnoj dinamici rezultata finansijskog poslovanja privrednih društava zasnovanom na: poslovnim prihodima, poslovnim rashodima i zalihama, kao i o promenama u strukturi ekonomskih aktivnosti u oblasti nefinansijske poslovne ekonomije. Ovo istraživanje je prvi put sprovedeno 2007. godine kao probno, a 2008. godine je uvedeno u statistički sistem kao redovno istraživanje.

Rezultati ovog istraživanja prikazuju se odgovarajućim indeksima na kvartalnom (tekući kvartal / prethodni kvartal) i godišnjem nivou (tekući kvartal / isti kvartal prethodne godine).

03.2. Klasifikacije

KD 2010 („Službeni glasnik RS“, broj 54/10) nalazi se na sajtu Republičkog zavoda za statistiku:

http://www.stat.gov.rs/media/2269/zakon_o_klasifikaciji_delatnosti.pdf 

Ova klasifikacija je u potpunosti usaglašena sa statističkom Klasifikacijom ekonomskih aktivnosti Evropske zajednice (NACE Rev. 2).

03.3. Obuhvat sektora

Obuhvat istraživanja čini skup ekonomski aktivnih subjekata angažovanih u proizvodnji i prodaji dobara i usluga za tržište, tj. onih subjekata koji su po svom funkcionisanju svrstani u nefinansijsku poslovnu ekonomiju. Nefinansijska poslovna ekonomija ne obuhvata sektore K (Finansijske delatnosti i delatnost osiguranja) i O (Državna uprava i odbrana; obavezno socijalno osiguranje) KD (2010).

Iako po međunarodnim standardima nefinansijska poslovna ekonomija ne obuhvata sektore A (Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo), P (Obrazovanje), Q (Zdravstvena i socijalna zaštita), R (Umetnost, zabava i rekreacija) i S (Ostale uslužne aktivnosti) KD (2010), u ovom istraživanju obuhvaćen je tržišni deo nabrojanih sektora, odnosno sva privredna društva i druga pravna lica (svi poslovni subjekti) čiji su prihodi od prodaje proizvoda i usluga veći od 50% poslovnih prihoda. Preduzetnici nisu obuhvaćeni.

Izveštajne jedinice su sva ekonomski aktivna privredna društva i druga pravna lica koja su prema KD svrstana u sledeće sektore:

A             Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo

B             Rudarstvo

C             Prerađivačka industrija

D             Snabdevanje električnom energijom, gasom i parom

E              Snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama

F              Građevinarstvo

G             Trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila

H             Saobraćaj i skladištenje

I               Usluge smeštaja i ishrane

J              Informisanje i komunikacije

L              Poslovanje nekretninama

M            Stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti

N             Administrativne i pomoćne uslužne delatnosti

P             Obrazovanje

Q             Zdravstvena i socijalna zaštita

R             Umetnost, zabava i rekreacija

S              Ostale uslužne delatnosti

 

Poslovni subjekti su razvrstani prema pretežnoj delatnosti (za izveštajnu jedinicu u celini).

Nivo obrade podataka: nivo oblasti KD (dvocifarski nivo).

Informaciono-komunikacioni sektor, kao posebno izdvojeni agregat, prema međunarodnoj definiciji (EUROSTAT, OECD) čine sledeće delatnosti poslovanja prema klasifikaciji delatnosti KD 2010:

IKT prerađivačka industrija

26.1 Proizvodnja elektronskih elemenata i ploča

26.2 Proizvodnja računara i periferne opreme

26.3 Proizvodnja komunikacione opreme

26.4 Proizvodnja elektronskih uređaja za široku potrošnju

26.8 Proizvodnja magnetnih i optičkih nosilaca zapisa

IKT usluge

46.5 Trgovina na veliko informaciono-komunikacionom opremom

58.2 Izdavanje softvera

61 Telekomunikacije

62 Računarsko programiranje i konsultantske delatnosti

63.1 Obrada podataka, hosting i s tim povezane delatnosti

95.1 Popravka računara i komunikacione opreme

03.4. Statistički koncepti i definicije

Osnovni cilj ovog istraživanja jeste da se dobiju podaci o kvartalnoj dinamici rezultata finansijskog poslovanja privrednih društava, kao i o promenama u strukturi ekonomskih aktivnosti u oblasti nefinansijske poslovne ekonomije. Finansijsko poslovanje privrednih društava bazira se na podacima o poslovnim prihodima, poslovnim rashodima i zalihama. U skladu s ciljem istraživanja, izračunavaju se odgovarajući indeksi na kvartalnom (tekući kvartal / prethodni kvartal) i godišnjem nivou (tekući kvartal / isti kvartal prethodne godine).

Poslovni prihodi predstavljaju vrednosno (novčano) izražen rezultat poslovanja. Oni se uvek odnose na određeni period (mesec, kvartal, godinu). Obuhvataju: prihode od prodaje robe, proizvoda i usluga; prihode od aktiviranja učinaka i robe; prihode od premija, subvencija, dotacija, regresa i sl., i druge poslovne prihode (prihode od zakupnina, članarina, tantijema i licencnih naknada i ostale poslovne prihode). Iskazani su bez poreza na dodatu vrednost.

Prihodi od prodaje (promet) predstavljaju vrednost prihoda od prodaje robe, gotovih proizvoda i izvršenih usluga, koja je ostvarena kako na domaćem, tako i na inostranom tržištu.

Prihodi od aktiviranja učinaka i robe predstavljaju vrednost koja je ostvarena aktiviranjem ili potrošnjom sopstvenih proizvoda i usluga za reprodukcione potrebe.

Prihodi od premija, subvencija, dotacija, regresa i sl. predstavljaju vrednost koja je ostvarena od premija, subvencija, dotacija, donacija, regresa, kompenzacija od povraćaja poreskih dažbina i po osnovu uslovljenih donacija.

Drugi poslovni prihodi predstavljaju vrednost koja je ostvarena od zakupnina (zemljišta, pogonske opreme, transportnih sredstava i inventara, poslovnog inventara i dr.), od članarina (od poslovnih udruženja i drugih članarina), od tantijema i licencnih naknada (po osnovu: patenata, naknada po osnovu žigova, autorskih i ostalih prava).

Poslovni rashodi predstavljaju vrednosno (novčano) izražene troškove poslovanja. Oni se uvek odnose na određeni period (mesec, kvartal, godinu). Obuhvataju: nabavnu vrednost prodate robe; troškove materijala; troškove zarada, naknada zarada i ostale lične rashode i naknade; troškove proizvodnih usluga; i nematerijalne troškove, osim troškova poreza i troškova doprinosa.

Nabavna vrednost prodate robe predstavlja vrednost robe, nekretnina (zemljište, građevinski objekti i ostale nekretnine) i ostalih stalnih sredstava nabavljenih radi preprodaje.

Troškovi materijala i energije predstavljaju vrednost utrošenu na nabavke materijala za izradu (sirovina, osnovnog i pomoćnog materijala), režijskog materijala, goriva i energije (električne energije, drugih troškova pogonskog goriva kao što su: ugalj, nafta i naftni derivati, gas, upotrebljena para i topla voda), rezervnih delova i jednokratnog otpisa alata i inventara.

Troškovi zarada i naknada zarada i ostali lični troškovi predstavljaju vrednost utrošenu na isplate zarada zaposlenima, poreza i doprinosa koje poslodavac uplaćuje na ime tih zarada; isplate drugim licima koja nisu zaposleni (naknade po ugovoru o delu, po autorskim ugovorima, po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima zaključenim sa fizičkim licima i dr.), isplate naknada direktorima, tj. članovima organa upravljanja i nadzora, kao i na ostale lične rashode i naknade (otpremnine za odlazak u penziju, jubilarne naknade, dnevnice za službene puteve, terenski dodaci i sl.).

Troškovi proizvodnih usluga predstavljaju vrednost utrošenu na proizvodnju usluga kao što su: troškovi usluga na izrada učinaka, transportne usluge, usluge održavanja, troškovi zakupnina (pogonske opreme, transportnih sredstava, poslovnog inventara i opreme, skladišnog i poslovnog prostora), troškovi sajmova, reklame i propagande, troškovi istraživanja, troškovi razvoja koji se ne kapitalizuju i troškovi ostalih usluga (zaštite na radu, prečišćavanja otpadnih voda itd.).

Nematerijalni troškovi (osim troškova poreza i troškova doprinosa) predstavljaju sledeće vrednosti: vrednost troškova neproizvodnih usluga (zdravstvenih usluga, advokatskih usluga, usluga čišćenja, usluga računovodstvene revizije, kao i usluge konsaltinga, obezbeđenja, stručnog usavršavanja kadrova itd.); vrednost troškova reprezentacije; vrednost troškova premija osiguranja (osnovnih sredstava, zaliha, proizvodnje, zaposlenih u toku rada, premije osiguranja plasmana i potraživanja itd.); vrednost troškova platnog prometa (provizije i druge naknade bankama; troškovi garancija, korišćenja bankarskih kredita i dr.) i vrednost troškova članarina (poslovnim udruženjima, komorama, zadružnim savezima i sl.); osim troškova poreza i troškova doprinosa.

Zalihe su oblik obrtnih sredstava. Njihova vrednost je novčano izraženo stanje na određen dan (tj. stanje prvog i stanje poslednjeg dana izveštajnog kvartala). Tu spadaju: zalihe materijala, nedovršene proizvodnje, zalihe gotovih proizvoda i robe.

Zalihe materijala predstavljaju vrednost obračunatih nabavki materijala (sirovina i osnovnog materijala, pomoćnog materijala, ostalog materijala, goriva i maziva, materijala u doradi, obradi i manipulaciji, ambalaže sa jednokratnim otpisom); rezervnih delova i alata i inventara.

Zalihe nedovršene proizvodnje predstavljaju vrednost nedovršene proizvodnje i nedovršenih usluga.

Zalihe gotovih proizvoda predstavljaju vrednost gotovih proizvoda i završenih usluga.

Zalihe robe predstavljaju vrednost obračunate nabavke robe; robe u magacinu; robe u prometu na veliko; robe u skladištu, stovarištu i prodavnicama kod drugih pravnih lica; robe u prometu na malo; robe u obradi, doradi i manipulaciji; robe u tranzitu i robe na putu.

Broj zaposlenih (kvartalni prosek) predstavlja broj lica koja rade u poslovnom subjektu, koja su sa poslodavcem zaključila formalno-pravni ugovor o radu na neodređeno ili određeno vreme i koja su plaćena za svoj rad.

Broj zaposlenih obuhvata sva lica koja se nalaze na platnom spisku, uključujući i ona koja rade kod kuće, pripravnike, plaćene vlasnike i plaćene članove porodice, lica koja su privremeno odsutna, lica koja ne rade puno radno vreme. Takođe, obuhvataju se lica koja su sa poslodavcem zaključila ugovor o privremenim i povremenim poslovima (uključuju se i lica koja su angažovana preko omladinskih i studentskih zadruga). 

Ne obuhvataju se neplaćeni vlasnici i neplaćeni članovi porodice, lica koja su angažovana posredstvom agencija za zapošljavanje, lica angažovana po osnovu ugovora o delu, članovi upravnog i nadzornog odbora (oni koji nemaju status zaposlenog), kao i lica odsutna na neodređeno vreme (dugotrajna bolovanja, vojna služba i sl.).

03.5. Statistička jedinica

Statistička jedinica posmatranja i izveštajna jedinica je preduzeće (poslovni subjekt).

03.6. Statistička populacija

Osnovni skup (ciljna populacija) čine ekonomski aktivna statistička preduzeća čija je pretežna delatnost jedna od navedenih pod tačkom 3.3. ovog dokumenta.

Okvir za izbor uzorka konstruisan je na osnovu zamrznutog stanja Statističkog poslovnog registra (SPR), od 31. decembra godine t-1, gde je t tekuća godina. Iz okvira za izbor uzorka isključeno je najmanjih 5% preduzeća prema veličini prometa iz završnih računa za godinu (t-2).

U tabeli je prikazan broj jedinica u osnovnom skupu i u okviru za izbor uzroka.

Tabela 1. Broj jedinica u osnovnom skupu i u okviru za izbor uzorka, 2017.

 Republika Srbija

Delatnost  KD

Broj jedinica

osnovni

skup

okvir za izbor uzorka

Ukupno

85843

27625

Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo

3205

1033

Industrija i građevinarstvo1)

24182

8248

Usluge

58456

18344

Trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila

29303

7520

Saobraćaj i skladištenje

5048

1552

Usluge smeštaja i ishrane

2867

1161

Informisanje i komunikacije

4039

1456

Ostale usluge2)

17199

6655

1) Obuhvata: rudarstvo; prerađivačku industriju; snabdevanje električnom energijom, gasom i parom; snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama i građevinarstvo.

 2) Obuhvata: stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti; administrativne i pomoćne uslužne delatnosti; obrazovanje; zdravstvenu i socijalnu zaštitu; umetnost, zabavu i rekreaciju i ostale uslužne delatnosti.

03.7. Referentno područje

Svi indeksi su obračunati na nivou Srbija – ukupno.

Napomena: Republički zavod za statistiku od 1999. godine ne raspolaže pojedinim podacima za AP Kosovo i Metohija, tako da oni nisu sadržani u obuhvatu podataka za za ovaj nivo.

03.8. Vremenska pokrivenost

Za sve serije indeksa, podaci su raspoloživi od prvog kvartala 2008. godine pa nadalje.

03.9. Bazni period

S obzirom na to da je cilj istraživanja praćenje dinamike finansijskih rezultata poslovanja privrednih društava, izračunavaju se odgovarajući indeksi na kvartalnom (tekući kvartal / prethodni kvartal) i godišnjem nivou (tekući kvartal / isti kvartal prethodne godine).


04. Jedinica merenjaVrh
04. Jedinica merenja

Jedinica mere je indeks (tekući kvartal / prethodni kvartal i tekući kvartal / isti kvartal prethodne godine). Svi indeksi su iskazani u tekućim cenama.

Godišnji kvartalni indeksi su izračunati kao odnosi vrednosti u tekućem kvartalu i vrednosti u istom kvartalu prethodne godine.

Lančani kvartalni indeksi su izračunati kao odnosi vrednosti u tekućem kvartalu i vrednosti u prethodnom kvartalu. 


05. Referentni periodVrh
05. Referentni period

Referentni period je kalendarski kvartal.


06. Mandat institucijeVrh
06.1. Pravni akti i drugi dokumenti

Sprovođenje Kvartalnog strukturnog istraživanja o poslovanju privrednih društava bazira se na sledećim pravnim aktima Republike Srbije:

Zakon o zvaničnoj statistici („Službeni glasnik RS“, broj 104/09 od 16.12.2009)

http://www.stat.gov.rs/media/2271/zakon_o_statistici.pdf

Uredba o utvrđivanju Plana zvanične statistike za 2018. godinu

http://www.stat.gov.rs/media/2355/izvestaj-o-planu-zvanicne-statistike-za-2018.pdf

Zakon o klasifikaciji delatnosti („Službeni glasnik RS“, broj 104/09 od 16.12.2009)

http://www.stat.gov.rs/media/2269/zakon_o_klasifikaciji_delatnosti.pdf

Važni pravni i drugi dokumenti na nivou Evropske unije su:

Pravni osnov za indikatore kratkoročnih poslovnih statistika (STS). Ovo je Uredba Saveta Unije broj 1165/98 od 19. maja 1998. godine koja se odnosi na kratkoročne poslovne statistike (Council Regulation No 1165/98 of 19 May 1998).

Definicije najvažnijih varijabli iz oblasti kratkoročnih poslovnih statistika propisuje Uredba Komisije broj 1503/2006 od 28. septembra 2006. godine o sprovođenju i izmenama Uredbe Saveta broj 1165/98 od 19. maja 1998. (Commission Regulation No 1503/2006 of 28 September 2006 implementing and amending Council Regulation No°1165/98 of 19 May 1998).

Evropska NACE Rev. 2 regulisana je Uredbom Evropske komisije broj 1893/2006 od 20. decembra 2006. godine (Regulation (EC) No 1893/2006 of 20 December 2006 establishing the Statistical Classification of economic activities NACE Rev. 2 and amending Council Regulation (EEC) No 3037/90 and certain EC Regulations on specific statistical domains).

06.2. Zajedničko korišćenje podataka

Nije dostupno.


07. PoverljivostVrh
07.1. Poverljivost - politika

Obaveza zaštite individualnih podataka temelji se na članu 3 Odredbe o zaštiti davalaca podataka i članovima 44, 45, 46, 47, 48 i 49 Odredbe o poverljivosti Zakona o zvaničnoj statistici („Službeni glasnik RS“, broj 104/09). Individualni podaci predstavljaju službenu tajnu, koriste se isključivo u statističke svrhe i ne mogu se objavljivati niti stavljati na raspolaganje korisnicima.

Takođe, Pravilnikom o zaštiti statističkih podataka u RZS-u propisuju se mere za sprovođenje zaštite podataka i informacija. 

http://www.stat.gov.rs/o-nama/dokumenti/

Na nivou Evropske unije, poverljivost statističkih podataka je predmet Uredbe (EZ) broj 223/2009 Evropskog parlamenta i Saveta od 11. marta 2009. godine za evropske statistike (Regulation (EC) No 223/2009 of the European Parliament and of the Council of 11 March 2009 on European statistics).

07.2. Poverljivost - postupanje sa podacima

Postupanje sa poverljivim podacima regulisano je Zakonom o zvaničnoj statistici i Pravilnikom o zaštiti statističkih podataka u RZS-u, član 3: „Poverljivim statističkim podacima, u smislu ovog pravilnika, smatraju se individualni podaci, kao i zbirni podaci kod kojih se na bilo koji način može prepoznati nosilac tih podataka.“, član 11: „Poverljivi podaci iz člana 3 ovog pravilnika predstavljaju službenu tajnu i ne mogu se objavljivati niti saopštavati, odnosno ne mogu biti sadržani u bilo kojim zbirnim podacima iz kojih se mogu prepoznati individualni podaci. Individualni podaci mogu se dati samo vlasniku tih podataka.“

Podaci se objavljuju na nivou na kojem oni nisu poverljivi.


08. Politika objavljivanjaVrh
08.1. Kalendar publikovanja

Kalendar objavljivanja je raspoloživ na zvaničnom sajtu RZS-a za godinu dana unapred.

08.2. Pristup kalendaru publikovanja

Kalendar objavljivanja je dostupan na sajtu RZS-a:

  http://www.stat.gov.rs/calendar/ 

08.3. Pristup korisnika

Rezultati istraživanja su u isto vreme dostupni svim korisnicima.


09. Dinamika diseminacijeVrh
09. Dinamika diseminacije

Periodika objavljivanja podataka je kvartalna.


10. Dostupnost i razumljivostVrh
10.1. Saopštenja za štampu

Rezultati se ne objavljuju u obliku saopštenja za javnost.

10.2. Publikacije

Indeksi poslovnih prihoda i poslovnih rashoda u nefinansijskoj poslovnoj ekonomiji objavljuju se u redovnom statističkom saopštenju „Kvartalno poslovanje privrednih društava“ (prethodni podaci), počev od 2009. godine. Nalaze se na sajtu RZS-a:

http://www.stat.gov.rs/oblasti/strukturne-poslovne-statistike/kvartalna-dinamika-poslovanja-privrednih-drustava/

U periodu 2007-2016 konačni podaci su objavljivani u ediciji „Radni dokumenti“, u godišnjoj periodici. Nalaze se na sajtu RZS-a:

hhttp://www.stat.gov.rs/sr-cyrl/oblasti/strukturne-poslovne-statistike/kvartalna-dinamika-poslovanja-privrednih-drustava.

10.3. On-lajn baza podataka

Od 2017. godine, konačni podaci u godišnjoj periodici raspoloživi su u statističkoj bazi podataka na sajtu RZS-a:

http://data.stat.gov.rs/Home/Result/190402?languageCode=sr-Cyrl.

10.4. Pristup mikropodacima

Mikropodaci nisu dostupni korisnicima.

10.5. Ostalo

Nije dostupno.

10.6. Dokumentacija o metodologiji

Izgled i sadržaj obrasca Kvartalnog strukturnog istraživanja  raspoloživa su na sajtu RZS-a:

http://www.stat.gov.rs/istrazivanja/methodology-and-documents/?a=19&s=1904

10.7. Dokumentacija o kvalitetu

Dokumentacija o kvalitetu još nije dostupna.


11. Upravljanje kvalitetomVrh
11.1. Sprovođenje kvaliteta

Upravljanje kvalitetom u RZS-u oslanja se na Politiku kvaliteta i Strategiju kvaliteta. U ovim dokumentima opisan je okvir obezbeđenja kvaliteta RZS. Ovi dokumenti, kao i ostala dokumentacija o kvalitetu, dostupni su na sajtu RZS-a: 

http://www.stat.gov.rs/o-nama/sistem-upravljanja-kvalitetom/

11.2. Procena kvaliteta

Ukupan kvalitet podataka istraživanja je izuzetno dobar. U svim fazama izrade statističkih podataka, glavne aspekte kvaliteta kontrolišu statističari, stručnjaci iz oblasti uzorka i informacionih tehnologija.


12. RelevantnostVrh
12.1. Potrebe korisnika

Podaci koji se obezbeđuju ovim istraživanjem koriste se za obračun kvartalnih makroekonomskih agregata. Osim toga, ovi podaci se koriste i za sledeće svrhe: tekuće praćenje i proučavanje kretanja u nefinansijskoj poslovnoj ekonomiji; tekuću analizu efekata mera ekonomske politike u oblasti nefinansijske poslovne ekonomije; proučavanje razvoja i strukturnih promena u nefinansijskoj poslovnoj ekonomiji, posebno u oblasti poslovnih usluga, kao i ispunjavanje obaveza prema međunarodnim organizacijama u delu kratkoročnih pokazatelja o prometu poslovnih usluga.

Korisnici ovih podataka su: državni organi, privredne komore, naučni instituti i druge organizacije koje se bave proučavanjem i analizom kratkoročnih kretanja u nefinansijskoj poslovnoj ekonomiji, kao i privredna društva i drugi individualni korisnici podataka. Unutar statističkog sistema, glavni korisnik ovih podataka je Sektor za nacionalne račune, cene i poljoprivredu.

12.2. Zadovoljstvo korisnika

U RZS-u je do sada četiri puta sprovedeno istraživanje o zadovoljstvu korisnika: 2010, 2013, 2015. i 2017.godine.

Glavni rezultati do sada sprovedenih istraživanja raspoloživi su na sajtu RZS-a:

  http://www.stat.gov.rs/media/2489/rezultati-istrazivanja-o-zadovoljstvu-korisnika-2017.pdf

  Istraživanje o zadovoljstvu korisnika koje se posebno odnosi na kratkoročne indikatore još nije sprovedeno.

12.3. Kompletnost

Rezultati istraživanja se, pre svega, koriste za obračun kvartalnih makroekonomskih agregata i potpuno su usklađeni sa zahtevima internih korisnika. Za ispunjavanje obaveza prema Evrostatu, u delu kratkoročnih pokazatelja o prometu poslovnih usluga, deo rezultata ovog istraživanja se koristi za obračun indeksa prometa u obuhvatu poslovnih usluga (sektori od G do N, indikator D-120). Detaljnije o ovome u metodološkim objašnjenjima „Indeksi prometa u uslužnim delatnostima u Republici Srbiji“ na sajtu RZS-a:

http://data.stat.gov.rs/Home/Result/290102?languageCode=sr-Cyrl


13. Tačnost i pouzdanostVrh
13.1. Ukupna tačnost

Istraživanje se sprovodi na slučajnom uzorku, zbog čega rezultati sadrže uzoračku grešku. Od neuzoračkih grešaka, prisutne su: greške obuhvata, neodgovora, merenja i obrade podataka.

Dizajn, organizacija i sprovođenje istraživanja, kao i obrada podataka, takvi su da je mala pristrasnost rezultata koja je posledica ovih grešaka.

Prethodni rezultati se objavljuju 65 dana nakon isteka izveštajnog kvartala, a konačni po isteku svih kvartala, do kraja oktobra sledeće godine. U to vreme kao, pomoćni podaci, raspoloživi su podaci završnih računa za godinu za koji se izračunavaju ocene, kao i podaci istraživanja koji su prikupljeni nakon objavljivanja prethodnih rezultata. Prilikom konačne obrade, celokupan proces ocenjivanja ponavlja se za sve kvartale.

13.2. Uzoračka greška

U istraživanju SBS03, primenjen je plan uzorka koji obezbeđuje ocene zadovoljavajuće preciznosti za totale prometa po glavnim domenima ocenjivanja (saopštenje, potrebe nacionalnih računa, međunarodni zahtevi). 

Prilikom izračunavanja ocena, uzorački ponder se koriguje za neodgovor, kao i zbog prisustva jedinica koje se značajno razlikuju od ostalih po vrednostima ključnih obeležja (engleski: outlier). Promene delatnosti koje su registrovane prilikom prikupljanja podataka iskorišćene su za domensko ocenjivanje. Greška imputacije, kao deo varijanse ocene, nije izračunata.

Koeficijenti varijacije ocene totala (poslovnih prihoda, prometa, rashoda i drugih parametara) izračunavaju se za glavne domene ocenjivanja. Na nivou Republike Srbije, za kvartale 2017, ocene koeficijenata varijacije totala poslovnih prihoda i rashoda su oko 2,4%, odnosno oko 2,6%.

Standardne greške ocenjuju se za godišnje i lančane indekse za prihode i rashode po sektorima kao što su definisani za saopštenje. Objavljuju se u saopštenju samo za indekse ukupnih prihoda i rashoda.

Prema konačnim rezultatima za Srbiju – ukupno, ocene standardnih grešaka godišnjih indeksa za poslovne prihode su u rasponu od 2,5 do 2,7, a za poslovne rashode u rasponu od 2,6–3,0. Za lančane  indekse, ove ocene su za poslovne prihode u rasponu od 1,5–2,1, a za poslovne rashode u rasponu 1,2–2,2.

Stopa odgovora je visoka, najviša je u trećem kvartalu (89,3%), a najniža vrednost stope je za četvrti kvartal (86,5%).

13.3. Neuzoračka greška

Glavne neuzoračke greške u ovom istraživanju su greške obuhvata, neodgovora, greške merenja i obrade podataka.

Nesavršenost okvira za izbor uzorka je osnovni izvor grešaka u obuhvatu. Obeležja SPR-a: delatnost poslovnog subjekta, status registracije i promet iz finansijskog izveštaja za godinu t-2, od ključnog su značaja za definisanje plana i izbor uzorka. Greške u obuhvatu su, pre svega, posledica neažurnosti i grešaka u vrednostima navedenih obeležja SPR-a. 

Greške manjeg obuhvata proizilaze i iz razloga što se posmatraju samo privredna društva koja su predala završni račun za godinu t-2. Ona koja su se otvorila nakon te godine nisu obuhvaćena, osim ako se zna da su izuzetno velika ili značajna za delatnost koju obavljaju.

Takođe, najmanja statistička preduzeća prema vrednosti prometa (iz finansijskog izveštaja za godinu t-2), isključena su iz okvir za izbor uzorka.

Iako greška manjeg obuhvata nije računata, pretpostavlja se da ona ne utiče značajno na rezultate jer istraživanjem nisu obuhvaćena prvenstveno mala privredna društva.

Greške većeg obuhvata i neodgovora jedinica (ili stope odgovora), procenjuju se na osnovu informacije o odgovoru jedinice. U Ankesu, u tabeli Informacija o odzivu jedinica prikazani su podaci o odgovoru jedinica i o broju jedinica za koje su imputirani podaci, po kvartalima i sektorima za konačne rezultate 2017.

Jedinice većeg obuhvata, koje nisu trebale da budu obuhvaćene istraživanjem, su one za koje je informacija o odzivu: zatvorena, ugašena; miruje, ne posluje; delatnost van obuhvata istraživanja; stečaj i likvidacija.

Na osnovu konačnih rezultata za 2017. godinu, stope većeg obuhvata za Srbiju – ukupno kreću se od 2,3% u I kvartalu do 3,7% u IV kvartalu.

Jedinice koje su svrstane u skup neodgovora su one za koje je informacija o odzivu: posluje, odbija da preda izveštaj; nije nađena (nije isporučen upitnik) i ostali razlozi (npr. nepoznat razlog neodgovora). Na osnovu prethodnih rezultata za 2017. godinu, stope neodgovora za Srbiju – ukupno kreću se u rasponu od 11,2% u III kvartalu do 13,4% u IV kvartalu, dok su za konačne rezultate ove stope niže, i u rasponu su od 10,7%  (III kvartal) do 11,9%  (IV kvartal).

Da bi se smanjile greške neodgovora preduzete se sledeće mere: uveden je veb upitnik, šalje se podsetnik putem pisama i imejla i kontaktiraju se izveštajne jedince putem telefona. Jednom godišnje, bira se novi koordinirani uzorak sa rotacijom jedinica (http://publikacije.stat.gov.rs/G2014/Pdf/G201410089.pdf). Na taj način obezbeđuje se postepena zamena malih jedinica uzorka, kod kojih je češći neodgovor. Ulaže se veliki trud da bi se neodgovor jedinica sveo na minimum.

Da bi se smanjile greške merenja i obrade podataka, preduzimaju se sledeće mere: prikupljeni podaci unose se pomoću aplikacije koja omogućava „kontrolisani unos“. U ovoj fazi nije dozvoljen unos računski neispravnih podataka. U sledećoj fazi, nakon unosa, vrši se dalja logička kontrola podataka, takođe putem kompjuterskog programa. U daljim koracima obrade podataka, stručno lice analizira podatke da bi se otkrile i ispravile eventualne preostale greške. Ako je neophodno, izveštajna jedinica se kontaktira da bi se podaci ispravili. Konačna validacija podataka sprovodi se analizom agregata.

Imputacija podataka sprovodi se za jedinice koje nisu odgovorile, a čiji neodgovor može značajno da poveća pristrasnost ocena. To su pre svega izrazito velike jedinice u svojoj oblasti delatnosti ili one koje su posebne po nekim svojim karakteristikama.

Metod imputacija se neprestano razvija, a kao pomoćne informacije koriste se poreski podaci, završni računi i podaci iz istraživanja.

Na osnovu prethodnih rezultata za 2017. godinu, stope imputacija za Srbiju – ukupno kreću se u rasponu od 0,7%  u I kvartalu do 1,2% u IV kvartalu; za konačne rezultate one su u rasponu od 0,6%  u I kvartalu do 0,9% u  III i IV kvartalu.


 Aneksi :
 Informacija o odzivu jedinica

14. Pravovremenost i poštovanje rokova Vrh
14.1. Pravovremenost

Rokovnik osnovnih faza sprovođenja istraživanja je sledeći:

• Izrada metodologije do 15. marta.

• Slanje upitnika u područna odeljenja do 10. marta (za I kvartal), 10. juna (za II kvartal), 10. septembra (za III kvartal) i 10. decembra (za IV kvartal).

• Prijem popunjenih upitnika u područna odeljenja do 15. aprila (za I kvartal), 15. jula (za II kvartal), 15. oktobra (za III kvartal) i 15. januara (za IV kvartal prethodne godine).

• Dostavljanje unetog materijala u centralu u Beogradu do 5. maja (za I kvartal), 5. avgusta (za II kvartal), 5. novembra (za III kvartal) i 5. februara (za IV kvartal prethodne godine).

• Obrada prvih rezultata do 25. maja (za I kvartal), 25. avgusta (za II kvartal), 25. novembra (za III kvartal) i 25. februara (za IV kvartal prethodne godine).

• Izrada i objavljivanje saopštenja „Kvartalno poslovanje privrednih društava“ (prethodni podaci): 5. jun (za I kvartal), 5. septembar (za II kvartal), 5. decembar (za III kvartal prethodne godine), i 5. mart (za IV kvartal prethodne godine).

• Izrada konačnih podataka za sva četiri kvartala prethodne godine i njihovo objavljivanje u disiminacionoj bazi: 31. oktobar.

Prvi rezultati su raspoloživi 55 dana nakon isteka izveštajnog kvartala i na raspolaganju su Grupi za izradu kvartalnih nacionalnih računa, interno. Indeksi poslovnih prihoda i poslovnih rashoda u nefinansijskoj poslovnoj ekonomiji objavljuju se u redovnom statističkom saopštenju „Kvartalno poslovanje privrednih društava“ 65 dana nakon isteka izveštajnog kvartala.

14.2. Poštovanje rokova

Ne postoji vremenska razlika između realizovanog i planiranog vremena objavljivanja podataka. Rokovi se poštuju i podaci se objavljuju na vreme, prema zvaničnom kalendaru publikovanja.


15. Koherentnost i uporedivostVrh
15.1. Geografska uporedivost

Svi indeksi su obračunati na nivou Srbija – ukupno, i nisu pouzdani  za niže regionalne nivoe.

15.2. Vremenska uporedivost

Sve vremenske serije izračunatih indeksa su vremenski uporedive.

15.3. Koherentnost - između oblasti

Rezultati Kvartalnog strukturnog istraživanja o poslovanju privrednih društava se koriste za obračun kvartalnih makroekonomskih agregata. To znači da je stepen usklađenosti najveći mogući.

Podaci kvartalnog i godišnjeg strukturnog istraživanja nisu u potpunosti koherentni. Razlozi su kako različite namene istraživanja, tako i različite metode koje se primenjuju u njihovom sprovođenju.

15.4. Koherentnost - interna

Podaci statističkih istraživanja su interno koherentni. Svi agregirani podaci su izvedeni na osnovu individualnih podataka. Kontrola se vrši poređenjem vrednosti prometa iz Kvartalnog strukturnog istraživanja sa odgovarajućim podacima iz Odeljenja za statistiku trgovine, ugostiteljstva i turizma, zatim sa godišnjim finansijskim izveštajima i sa mesečnim i kvartalnim podacima iz baze podataka Poreske uprave.


16. Troškovi i opterećenostVrh
16. Troškovi i opterećenost

Standardizovane informacije o troškovima i opterećenosti nisu sistematski prikupljene.

Uveden je sistem koordinacije slučajnih uzoraka poslovnih sistema koji smanjuje opterećenost malih jedinica.

Detaljnije o ovome u publikaciji  „Koordinacija uzoraka statističkih istraživanja poslovnih subjekata”:

 http://publikacije.stat.gov.rs/G2014/Pdf/G201410089.pdf    


17. Revizija podatakaVrh
17.1. Revizija podataka - politika

„Opšta politika revizija“ kao zvanična politika revizija statističkog sistema objavljena je na sajtu RZS-a:

http://www.stat.gov.rs/media/2283/opsta-politika-revizije-rzs-1.pdf

17.2. Revizija podataka - praksa

Svi indeksi poslovnih prihoda i poslovnih rashoda za kvartale tekuće godine su prethodni sve do kraja oktobra sledeće godine. U periodu kada se raspolaže dodatnim podacima (kao što su godišnji finansijski izveštaji, kompletna baza iz Poreske uprave, naknadno prikupljeni izveštaji), podaci se ponovo kontrolišu i uočene greške se ispravljaju. Ocene totala iz uzorka se ponovo izrađuju, sa svim korigovanim podacima i sa uključenim podacima izveštajnih jedinica koji su pristigli posle zahtevanih rokova.

Značajna revizija je izvršena 2011. godine kada je započela primena Zakona o klasifikaciji delatnosti („Službeni glasnik RS“, broj 104/09) i Uredbe o klasifikaciji delatnosti („Službeni glasnik RS“, broj 54/09).  U odnosu na prethodnu klasifikaciju delatnosti KD 1996, nova klasifikacija KD 2010, pretrpela je značajne tzv. strukturne promene. Povećan je broj kategorija na svim nivoima klasifikacije. Sve ovo je rezultiralo povećanim nivoom detaljnosti. Nefinansijska poslovna ekonomija, koja je predmet ovog istraživanja, umesto dotadašnjih 13 sektora i 54 oblasti, sadrži ukupno 17 sektora i čak 81 oblast delatnosti.

Direktno poređenje celokupne KD 2010 i prethodne KD 1996 nije bilo moguće zbog povećanja broja sektora, pregrupisanja delatnosti, kao i uvođenja novih sektora koji ranije nisu postojali. Da bi se obezbedio kontinuitet i uporedivost podataka sa ranijim periodom, izvršen je preračun raspoloživih serija podataka (tzv. back casting) ovog istraživanja od 2007. do 2010. godine.

Preračun podataka za ranije godine urađen je tzv. mikro pristupom. Ovaj način preračuna polazi od najnižeg nivoa, tj. statističke jedinice kojoj je dodeljena šifra delatnosti iz KD 2010 na osnovu tabela korespondencije između KD 1996 i KD 2010. Ocene totala (prihoda, rashoda i ostalih obeležja) po oblastima delatnosti KD 2010 izračunate su na osnovu duplo kodirane ekonomske aktivnosti jedinica iz uzorka SBS03 – po oblastima delatnosti KD 1996 i po oblastima delatnosti KD 2010.

Imajući u vidu da je stratifikacija jedinica okvira za izbor uzorka izvršena prema oblastima delatnosti KD 1996, ocene totala po oblastima delatnosti KD 2010 izračunate su kao ocene za domene. To znači da je ocena totala za oblast delatnosti KD 2010 izračunata kao zbir ponderisanih vrednosti jedinica uzorka date oblasti KD 2010, bez obzira na to iz kog stratuma su jedinice uzorka prema KD 1996, i bez obzira na to koja je njihova oblast delatnosti KD 1996.

Ocene po sektorima KD 2010 izračunate su kao zbir ocena po oblastima KD 2010 koje pripadaju datom sektoru.

Ocene indeksa izračunate su kao odnos odgovarajućih totala.

Prilikom prešifriranja oblasti delatnosti iz KD 1996 u KD 2010 za jedinice iz uzorka, manjem broju jedinica (oko desetak jedinica) dodeljena je šifra oblasti delatnosti KD 2010 iz sektora K (Finansijske delatnosti i delatnost osiguranja), koji nije u obuhvatu istraživanja SBS-03. To ima za posledicu da su ocene za Srbiju ukupno malo niže od onih koje su određene za Srbiju ukupno na osnovu obuhvata istraživanja defenisanog prema KD 1996.


18. Statistička obradaVrh
18.1. Izvori podataka

Podaci se prikupljaju na slučajnom uzorku preduzeća.

Okvir za izbor uzorka konstruiše se na osnovu Statističkog poslovnog registra (SPR), sa stanjem od 31. decembra prethodne godine. Čini ga spisak podataka aktivnih preduzeća koja su predala završni račun za godinu t-2, gde je t godina u kojoj se sprovodi istraživanje. Promet je ključno obeležje čija se vrednost preuzima iz završnih računa. Od 2017, pomoćni podatak o broju zaposlenih je iz CROSO baze (prosek zaposlenih u radnom odnosu za poslednjih raspoloživih dvanaest meseci), umesto broja zaposlenih iz finasijskog izveštaja koji je korišćen zaključno sa 2016. godinom.

Okvir za izbor uzorka obuhvata bar 95% prometa preduzeća na nivou oblasti delatnosti KD jedinica SPR koje su iz obuhvata istraživanja i koje imaju vrednost prometa veću od nule.

Jedinice okvira stratifikuju se prema KD, broju zaposlenih i prometu.

Stratifikacija prema KD je na oblasti A01-N82 i četiri sektora: P, Q, R i S (ukupno 74 stratuma).

Stratifikacija prema broju zaposlenih je u dva klase:

  • manje od 50 zaposlenih i
  • 50 i više zaposlenih.

Dalja stratifikacija jedinica okvira je prema vrednosti prometa:

  • preduzeća sa manjim prometom od kojih se bira uzorak i
  • preduzeća sa većim prometom koja se popisuju.

Po preporuci radne grupe za rad na integrisanoj bazi regionalnih podataka (REGIO), Naftna industrija Srbije (NIS) se deli na devet delova različite ekonomske aktivnosti. Delovi NIS-a razvrstavaju se u posebne popisne stratume, prema oblasti delatnosti KD i broju zaposlenih.

Konačna stratifikacija se definiše ukrštanjem stratuma ekonomske delatnosti sa klasama prema broju zaposlenih i prometa. U 2017. godini, ukupno je definisano 242 stratuma, od kojih su 122 popisna (osam popisnih stratuma rezervisano je za delove NIS-a). U odnosu na 2016. godinu, kada je ukupno bilo 275 stratuma, broj stratuma je smanjen tako što su spojeni stratumi sa malim brojem jedinica iste delatnosti i sličnih jedinica po vrednostima prometa iz finansijskog izveštaja. Na taj način, uz unapred planirane niže greške, alociran je isti obim uzorka, od oko 2800 jedinica.

Alokacija uzorka po stratumima sprovodi se Bethel algoritmom (Bethel, 1989). Planirani koeficijenti varijacije za ocene totala pomoćnih obeležja (promet i broj zaposlenih) po domenima 2017. godini, prikazani su u narednoj tabeli.

Tabela 2. Planirane granice grešaka po domenima, 2017.

Republika Srbija

Domeni

Broj domena

Koeficijent varijacije (%)

za promet

za broj zaposlenih

za promet, samo delatnosti iz oblasti usluga

za broj zaposlenih, samo delatnosti iz oblasti usluga

Oblasti delatnosti  01–82 iz domena SBS03 i sektori P, Q, R i S

74

8,6

17

8,6

20

Sektori delatnosti

17

7,5

14

7,6

15

Spojeni sektori, kao za sopštenje, izuzev sketora L, koji je poseban sektor 

7

6,5

10

9

15

Izbor prostog slučajnog uzorka iz stratuma bira se prema sekvencionalnoj šemi izbora, od početne tačke 0,25, kao što je opisano u radnom dokumentu Koordinacija uzoraka statističkih istraživanja 

(http://publikacije.stat.gov.rs/G2014/Pdf/G201410089.pdf).

U tabeli su prikazani podaci o broju preduzeća u osnovnom skupu, okviru za izbor uzorka, obim uzorka i neto obim uzorka SBS03 za 2017. godinu.

Tabela 3. Broj jedinica u osnovnom skupu, okviru za izbor uzorka i uzorku, i neto obim uzorka, 2017.

Republika Srbija

Delatnost

Broj jedinica

U %

osnovni skup

okvir za izbor uzorka

obim uzorka

neto obim uzorka, tromesečni prosek

Ukupno

85843

27625

2830

89,6

Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo

3205

1033

134

98,0

Industrija i građevinarstvo1)

24182

8248

1102

92,1

Usluge

58456

18344

1594

87,1

Trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila

29303

7520

330

91,8

Saobraćaj i skladištenje

5048

1552

110

96,1

Usluge smeštaja i ishrane

2867

1161

117

82,9

Informisanje i komunikacije

4039

1456

197

87,7

Ostale usluge2)

17199

6655

840

84,5

1) Obuhvata: rudarstvo; prerađivačku industriju; snabdevanje električnom energijom, gasom i parom; snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama i građevinarstvo.

 2) Obuhvata: stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti; administrativne i pomoćne uslužne delatnosti; obrazovanje; zdravstvenu i socijalnu zaštitu; umetnost, zabavu i    rekreaciju i ostale uslužne delatnosti.

Neto uzorak čini deo jedinica planiranog uzorka koji je korišćen za izračunavanje ocena. Za konačne rezultate, neto uzorak za Srbiju – ukupno je čak 89,6%; za prethodne rezultate je 88,5%.                                                                                               

 

18.2. Dinamika prikupljanja podataka

Periodika prikupljanja podataka je kvartalna.

18.3. Prikupljanje podataka

Podaci se prikupljaju poštanskim metodom, putem imejla, korišćenjem faks mašina i preko veb-aplikacije. Obrasci se šalju izveštajnim jedinicama pre početka izveštajnog kvartala.

U cilju bržeg prikupljanja podataka i povećanja obima realizacije, urgencije izveštajnim jedinicama obavljaju se putem telefonskih razgovora, pismima i imejlovima.

Pripremu i sprovođenje Kvartalnog strukturnog istraživanja o poslovanju privrednih društava (obrazac SBS-03) vrši Republički zavod za statistiku. Organizacione jedinice koje učestvuju u sprovođenju ovog istraživanja su: centrala u Beogradu, područna odeljenja u Šapcu, Zaječaru, Leskovcu, Kraljevu, Nišu, Valjevu, Smederevu, Užicu, Kragujevcu i Novom Pazaru; Sektor za statistiku AP Vojvodine sa odeljenjima u Novom Sadu, Zrenjaninu, Pančevu, Sremskoj Mitrovici i Subotici i Gradska uprava, Sekretarijat za upravu Grada Beograda – Sektor statistike.

Centrala u Beogradu je nadležna za sledeće aktivnosti: izrađuje metodologiju i instrumente za sprovođenje istraživanja; određuje okvir za izbor jedinica u uzorak, veličinu uzorka, izrađuje principe i kriterijume o načinu izbora i vrši izbor jedinica u uzorak (sastavlja adresar izveštajnih jedinica); štampa obrasce i druge instrumente neophodne za sprovođenje istraživanja; dostavlja obrasce područnim odeljenjima; vrši kontrolu: obuhvata, tačnosti i potpunosti podataka; obrađuje podatke (računska i logička kontrola, ispravka podataka, ocene iz uzorka); stara se o izvršenju planiranih rokova po fazama rada.

Područne organizacione jedinice, Sektor za statistiku AP Vojvodine i Gradska uprava, Sekretarijat za upravu Grada Beograda – Sektor statistike obavljaju poslove na organizovanju i sprovođenju istraživanja na terenu, kao što su: slanje upitnika na teren prema adresaru jedinica izabranih u uzorak; kontaktiranje sa izveštajnim jedinicima i centralom u Beogradu kada je potrebno da se razjasne eventualni problemi i nejasnoće; prikupljanje popunjenih upitnika, vizuelna kontrola, kontrola obuhvata i kvaliteta podataka u izveštajima; unos podataka po unapred pripremljenoj aplikaciji; popunjavanje evidencije u adresaru prema uputstvu koje se nalazi na samom adresaru; dostavljanje unetih podataka u centralu u Beogradu.

18.4. Validacija podataka

Logičko-računska kontrola podrazumeva čitav niz aktivnosti tokom sprovođenja statističkih istraživanja: prvo statističari u područnim odeljenjima evidentiraju i kontrolišu podatke. Kontrola podataka se sprovodi poređenjem podataka s prethodnim periodom, kao i poređenjem podataka iste izveštajne jedinice sa povezanim podacima iz drugih statističkih istraživanja. Proces unosa podataka generiše aplikaciju (softverski potpuno razvijena u RZS-u – IST) kojom se sprovode unapred zadati kriterijumi računsko-logičke kontrole i onemogućuje unos podataka koji u sebi sadrže greške koje se ne tolerišu. Nakon toga, predmetni statističari u centrali u Beogradu kontrolišu i analiziraju unete podatke, ponovo se kontaktiraju izveštajne jedinice i ispravljaju se uočene greške. Greške uočene tokom ocene totala od strane stručnjaka za uzorak takođe se naknadno koriguju. Konačno, analizom agregiranih podataka propušteni pogrešni podaci naknadno se ispravljaju.

18.5. Kompilacija podataka

Osnovne karakteristike postupka ocenjivanja koji se koristi u SBS-03 istraživanju su:

  • U slučaju neodgovora, podaci se imputiraju za oko 22 preduzeća (velikih ili specifičnih po karakteristikama). Za imputaciju nedostajućih podataka koriste se podaci o prikazanom prometu iz baze podataka Poreske uprave – podaci iz poreske prijave o porezu na dodatu vrednost (obrazac PPPDV) tekućeg kvartala, kao i raspoloživi podaci jedinica uzorka SBS03 istraživanja, tekućeg i prethodnih kvartala, i završni računi prethodnih godina. Prilikom izrade konačnih podataka koriste i završni računi odgovarajuće godine.
  • Horvitz-Thompson ocene totala i njihovih standardnih grešaka izračunavaju se po standardnom postupku za stratifikovan prost slučajan uzorak. Uzorački ponder koriguje se za neodgovor jedinica. Osim toga, jedinice sa izuzetno velikim ponderisanim vrednostima za promet (oko 15 jednica) izdvajaju se u posebne stratume i pri tome se koriguju ponderi preostalih jednica prvobitnih stratuma. 
  • Tokom godine prate se transformacije popisnih jednica (integracija, dezintegracija i sl.), izuzetno velikih jedinica, ili onih koje su specifične za delatnost koju obavljaju. Te informacije se koriste za korekciju stratifikacije jedinica okvira, broja jedinica u okviru i uzorku.
  • Promene delatnosti koje su registrovane prilikom prikupljanja podataka koriste se za domensko ocenjivanje.
  • Ocena lančanog indeksa (tekući kvartal / prethodni kvartal), kao i godišnjeg indeksa (tekući kvartal / isti kvartal prethodne godine) jednostavno se izračunava kao količnik odgovarajućih ocena totala. 
  • Standardna greška indeksa ocenjuje se uz pomoć Tejlorove linearizacije količnika.
  • Standardna greška lančanog indeksa, koji se izračunava na osnovu ocena totala iste godine, ocenjuje se na osnovu podataka zajedničkog dela realizovanih uzoraka oba kvartala.  Standardna greška indeksa, koji se izračunava na osnovu ocena totala uzastopnih godina, ocenjuje se koristeći ocene totala, njihovih varijansi i korelacije. Ocena korelacije izračunava se na osnovu zajedničkog dela uzoraka (sa stratifikacijom iz tekuće godine). Ova ocena korelacije koriguje se faktorom koji je jednak odnosu broja jedinica u zajedničkom delu uzoraka i u uniji uzoraka. Metod ocenjivanja detaljnije je objašnjen u dokumentu Ocenjivanje standardne greške indeksa u slučaju koordiniranih uzoraka (http://www.stat.gov.rs/sr-cyrl/publikacije/publication/?p=10849).
18.6. Prilagođavanje podataka

Indeksi poslovnih prihoda i poslovnih rashoda se ne desezoniraju.


19. NapomeneVrh
19. Napomene

Bez napomena.