Употреба информационо-комуникационих технологија у предузећима


Метаподаци
Периодика: Годишња
Година: 2023

РЕФЕРЕНТНИ МЕТАПОДАЦИ
01. Контакт информације
02. Ажурирање метаподатака
03. Статистички преглед
04. Јединица мерења
05. Референтни период
06. Мандат институције
07. Поверљивост
08. Политика објављивања
09. Динамика дисеминације
10. Доступност и разумљивост
11. Управљање квалитетом
12. Релевантност
13. Тачност и поузданост
14. Правовременост и поштовање рокова
15. Кохерентност и упоредивост
16. Трошкови и оптерећеност
17. Ревизија података
18. Статистичка обрада
19. Напомене

SDMX Download

  
01. Контакт информацијеВрх
01.1. Назив организације/институције
Републички завод за статистику
01.2. Назив организационе јединице унутар институције

Група за статистику употребе информационо-комуникационих технологија и пословне тенденције.

01.3. Име и презиме контакт особе

Урош Рајчевић

01.4. Функција контакт особе

Методолог.

01.5. Адреса контакт особе

Милана Ракића 5, Београд, Србија.


02. Ажурирање метаподатакаВрх
02.1. Последња провера метаподатака
11/02/2020
02.2. Последње постављени метаподаци
24/4/2024
02.3. Последње ажурирање метаподатака
27/3/2024

03. Статистички прегледВрх
03.1. Опис податка

Подаци се односе употребу различитих информационо-комуникационих технологија и уређаја у предузећима.

03.2. Класификације

Класификација делатности (NACE).

03.3. Обухват сектора

Све екомомске активности које су обухваћене Анексом 1 Регулаторне комисије су предвиђени да буду укључени у истраживање, обухватајући предузећа са 10 и више запослених. Сектори који су обухваћени (C, D, E, F, G, H, I, J, L, M  и N област 69-74 и 95.1)

03.4. Статистички концепти и дефиниције
Модел упитника о коришћењу ИКТ-а и е-трговини у предузећима пружа велики број варијабли које обухватају, између осталог, следеће области:
 
- Опште информације о ИКТ системима
 
- Приступ и коришћење Интернета
 
- Е-трговина и е-пословање
 
- Остале теме предвиђене у оквирима методологије: е-вештине, мобилна употреба интернета, клауд, друштвени медији, софтвер као услуга итд.
 
Годишњи модел упитника и методолошки приручник садрже дефиниције и објашњења.
03.5. Статистичка јединица

Предузеће.

03.6. Статистичка популација

Предузећа са 10 и више запослених.

03.7. Референтно подручје

Сва предузећа која се налазе на територији Републике Србије, изузимајући регион Косова и Метохије.

03.8. Временска покривеност

2022-2023.

03.9. Базни период

Није применљиво.


04. Јединица мерењаВрх
04. Јединица мерења

Проценат.


05. Референтни периодВрх
05. Референтни период

Први квартал текуће године (за целокупно истраживање "Употреба информационо-комуникационих технологија у РС у предузећима" референтни период је први квартал, само се електронска трговина посматра за претходну годину).


06. Мандат институцијеВрх
06.1. Правни акти и други документи

Закон о званичној статистици.

06.2. Заједничко коришћење података

Остали овлашћени произвођачи званичне статистике дужни су да сарађују са Заводом на методологији статистичких истраживања која су предвиђена годишњим плановима имплементације, а по потреби консултују Завод о методологији и базама података које утврде. У случају неслагања између овлашћених произвођача званичне статистике и Завода у вези са питањима из става 1. овог члана, Завод је дужан да писмено обавести Владу у року од 30 дана од констатованог неслагања. Право на приступ појединачним подацима других овлашћених произвођача званичне статистике.

Завод има право приступа појединачним подацима који проистичу из анкета других овлашћених произвођача званичне статистике, ако су ти подаци од суштинског значаја за обављање делатности званичне статистике или за оцену квалитета података. Право на приступ појединачним подацима који проистичу из анкета Народне банке Србије даје гувернер Народне банке Србије уз претходну писмену сагласност. Право на приступ административним изворима података

Завод има право приступа свим административним изворима података надлежним за органе државне управе, укључујући идентификационе кодове, ако је потребно, као и право приступа подацима прикупљеним методом сталног праћења и посматрања, осим ако је њихово статистичко коришћење изричито забрањено законом. закон. Носиоци административних извора података и података прикупљених методом сталног праћења и осматрања дужни су да податке достављају Заводу у складу са усвојеним Планом и на договорен начин који за носиоце података не представља додатне трошкове, осим у случајевима када су ови подаци предмет посебне обраде.


07. ПоверљивостВрх
07.1. Поверљивост - политика

Regulation (EC) No 223/2009 on European statistics (уводна изјава 24 и члан 20(4)) од 11. марта 2009. (ОЈ Л 87, стр. 164), прописује потребу успостављања заједничких принципа и смјерница које осигуравају повјерљивост коришћених података за производњу европске статистике и приступ тим поверљивим подацима узимајући у обзир технички развој и захтеве корисника у демократском друштву.

На националном нивоу:

Подаци који се прикупљају, обрађују и чувају за потребе званичне статистике сматрају се поверљивим када се физичко или правно лице може идентификовати, директно или индиректно, именом (називом), адресом или матичним бројем. Овлашћени произвођачи званичне статистике ће користити сва средства да спрече сваку могућу, директну или индиректну, индивидуалну идентификацију извештајне јединице. Поверљиви подаци се могу користити само у статистичке сврхе. Дакле, органи републичке владе, владе аутономне покрајине, локалне самоуправе и други органи јавне власти не смеју користити податке и информације које се прикупљају као званична статистика у сврху утврђивања права и обавеза извештајне јединице.

07.2. Поверљивост - поступање са подацима

Подаци се преносе преко еДамис-а (шифровани) и испоручују у безбедно окружење где се третирају. Заставице се додају ради поверљивости у случају да се резултати не смеју открити.

На националном нивоу:

Овлашћени произвођачи званичне статистике дужни су да предузму све релевантне административне, техничке и организационе мере потребне за заштиту поверљивих података од незаконитог приступа, откривања или коришћења. Овлашћени произвођачи званичне статистике посебним прописима или другим правним актом ближе уређују мере и поступке заштите поверљивости података, у складу са овим законом.

Приступ поверљивим подацима биће ограничен на лица која по својој дужности производе званичну статистику иу мери у којој су ти подаци потребни за производњу званичне статистике. Лица која по својој дужности имају приступ поверљивим подацима дужна су да се придржавају одредаба овог закона и по престанку мандата у органима статистике.


08. Политика објављивањаВрх
08.1. Календар публиковања

Преглед свих саопштења и публикација са резултатима из предметног истраживања налазе се на сајту Републичког завода за статистику, у Календару објављивања.

08.2. Приступ календару публиковања

Календар објављивања за текућу годину, доступан је јавности на веб страни:

http://www.stat.gov.rs/calendar/?a=27&s=

 
08.3. Приступ корисника

Резултати истраживања доступни су корисницима:

1) На сајту РЗС-а: књига, саопштења

2) У библиотеци: књига

Књиге и резултати објављени на сајту доступни су свим корисницима под истим условима, приступ подацима је бесплатан. У случају посебних захтева корисника примењује се Правилник о спровођењу ценовне политике Републичког завода за статистику.


09. Динамика дисеминацијеВрх
09. Динамика дисеминације

Подаци се објављују на годишњем нивоу.


10. Доступност и разумљивостВрх
10.1. Саопштења за штампу

За истраживање о употреби информационо-комуникационих технологија у предузећима не објављују се саопштења за јавност.

10.2. Публикације

Knjiga "Upotreba informaciono - komunikacionih tehnologija u Republici Srbiji"

10.3. Он-лајн база података

Најважнији индикатори (показатељи) доступни су у дисеминационој бази података на сајту РЗС-а. Корисницима је омогућено преузимање генерисаних извештаја у excel формату.

10.4. Приступ микроподацима

Завод обезбеђује приступ индивидуалним подацима без идентификатора (анонимизирани подаци) који су доступни по захтеву корисника у складу са начелима дефинисаним у Закону о званичној статистици:

https://www.stat.gov.rs/media/2271/zakon_o_statistici.pdf и правилима дефинисаним Правилником о начину и поступку давања података које производи Републички завод за статистику:

https://www.stat.gov.rs/media/2295/pravilniksrb.pdf

 
10.5. Остало

Није применљиво.

10.6. Документација о методологији

У фази је постављање на нови сајт Републичког завода за статистику.

10.7. Документација о квалитету

Пре објављивања резултата истраживања спроводи се детаљна контрола резултата. На основу Истраживања о задовољству корисника добијена је повратна информација о квалитету и разумљивости објављених резултата.


11. Управљање квалитетомВрх
11.1. Спровођење квалитета

Приручник за усаглашавање европске пословне статистике за коришћење ИКТ и е-трговину у предузећима пружа смернице и стандарде за спровођење истраживања. Ажурира се сваке године у складу са измењеним садржајем моделних упитника.

На националном нивоу:

Систем управљања квалитетом РЗС-а се ослања на мисију и визију званичне статистике Србије, као и на принципе Кодекса праксе европске статистике – ЦоП и Тотал Куалити Манагемент – ТКМ, који заједно чине заједнички оквир квалитета Европског статистичког система ( ЕСС). На основу овог оквира РЗС је припремио главне стратешке документе о квалитету, као што су Декларација о квалитету, Политика квалитета, Стратегија квалитета, као и различите смернице и процедуре за обезбеђивање квалитета статистичке производње.

  За више информација погледајте документе на http://www.stat.gov.rs/en-US/o-nama/sistem-upravljanja-kvalitetom.

11.2. Процена квалитета

Европски ниво:

На европском нивоу, препоручена употреба годишњег упитника Еуростат модела има за циљ побољшање упоредивости резултата међу земљама које спроводе истраживање о употреби ИКТ и е-трговини у предузећима. Штавише, Методолошки приручник даје смернице и појашњења за спровођење истраживања.

Национални ниво:

Индикатори употребе ИКТ у предузећима израђују се у складу са методолошким захтевима и стандардима. Подаци се пореде са претходним и одговарајућим периодом и врше се провере са различитим изворима. Распоред објављивања је фиксан и најављен унапред


12. РелевантностВрх
12.1. Потребе корисника

Главни корисник на националном нивоу је РАТЕЛ (Републичка агенција за електронске комуникације) и Министарство трговине, туризма и телекомуникација

12.2. Задовољство корисника

РАТЕЛ (Републичка агенција за електронске комуникације) је позитивно оценио квалитет података о употреби ИКТ у предузећима.

12.3. Комплетност

Детаљне информације су доступне у ексел датотеци „ Анекс I _ Комплетност“ – у вези са упитником, покривеношћу, додатним питањима.


13. Тачност и поузданостВрх
13.1. Укупна тачност

У овом истраживању, разликујемо две врсте грешака: узорачке и неузорачке. 

Истраживање се спроводи на случајном узорку. Оквир за избор узорка формира се на основу података за предузећа Статистичког пословног регистра (СПР).

План узорка је дефинисан тако да су оцене за главне домене оцењивања задовољавајуће прецизности. 

Од неузорачких грешака, присутне су:

  • грешке обухватa које су последица извесних неажурности СПР-а и кашњења у регистровању промена статистичких јединица;
  • грешке које су последица искључивања најмањих јединица из оквира за избор узорка (cut-off);
  • грешке мерења и неодговора које су неминовне, али су инструменти, организација прикупљања и унос података такви да су ове грешке сведене на најмању могућу меру.

Пристрасност резултата која је последица ових грешака је мала.

 

Детаљније информације доступне су у "Анексу II. _ Прецизност" ексел фајлу - у вези са европским агрегатима, коментарима о поузданости и употреби заставе.

13.2. Узорачка грешка

За процену варијанце коришћена је Тејлорова линеарна примена средстава САС испитивања. Дизајн узорковања и пондерисање су узети у обзир јер то захтијева споменути САС поступак.

13.3. Неузорачка грешка

Није примењиво.


14. Правовременост и поштовање рокова Врх
14.1. Правовременост

Истраживање се спроводи у марту, док се резултати истраживања објављују крајем треће недеље септембра.

14.2. Поштовање рокова

Сви подаци су послати Евростату у складу са договореним роковима.


15. Кохерентност и упоредивостВрх
15.1. Географска упоредивост

Модел упитника углавном користе земље које спроводе анкету о употреби ИКТ и е-трговини у предузећима. Због (малих) разлика у преводу, у коришћеном возилу истраживања, у третману неодговора или различитом рутирању кроз упитник, неки резултати за неке земље могу бити мање упоредиви. У овим случајевима, напомене се додају у податке.

Детаљне информације о разликама у формулацијама питања у националним упитницима доступне су у екcел датотеци „ Анекс I _ Комплетност“ – у вези са упитником, покривеношћу, додатним питањима.

15.2. Временска упоредивост

Временска серија 2009-2023.године. За податке: постоји прекид серија, разлози за прекид серија су:

- промена Евростатовог упитника и избацивање одређених варибли из упитника

- промена обухвата одређених варијабли, неке варијабле су подељене на две различите варијабле, чиме се губи могућност временске серије

15.3. Кохерентност - између области

Није применљиво.

15.4. Кохерентност - интерна

Није применљиво.


16. Трошкови и оптерећеностВрх
16. Трошкови и оптерећеност

Нису доступни.


17. Ревизија податакаВрх
17.1. Ревизија података - политика

Није применљиво.

17.2. Ревизија података - пракса

Није применљиво.


18. Статистичка обрадаВрх
18.1. Извори података

Истраживање се спроводи на репрезентативном узорку величине 1839 предузећа, од чега је реализовано 94.9%, односно одговорило је 1747 предузећа. Узорак је двофазни, стратификован. Извори података су статистички.

18.2. Динамика прикупљања података

Годишње истраживање.

18.3. Прикупљање података

Истраживање се спороводи путем телефонске анкете, (CATI) метод прикупљања података на ИСТ-у. Упитник је формулисан према методологији Евростата, где је претходно тестиран и прихваћен од стране свих земаља чланица и кандидата. Обука анкетара се врши према упутству за коришћење програма за уношење података у ИСТ-у. 

18.4. Валидација података

За валидацију података користи се ЕВРОСТАТ-ов програм за валидацију.

18.5. Компилација података

 Whi=Nh/mh  Nh- број јединица у оквиру стратума h; mh -број јединицаи које су одговориле у оквиру стратума h; Whi - пондер јединице i у оквиру стратума

18.6. Прилагођавање података

Није применљиво.


19. НапоменеВрх